вход СВОБОДЕН,
с резервации
PechaKucha Night vol. 16
„Знаем, че сме, но не знаем какво можем да бъдем“ - ако бях герой от пиеса на Шекспир щях да бъда...
Знаем, че животът според Шекспир е театър, в който всички сме актьори. Понякога ни се налага да играем толкова роли, че изборът може да се равнява само на някой от колоритните образи, които Шекспир обрисува в своите пиеси. Дали сме в лична драма, комедия от грешки или изгаряща любов, независимо от това какъв актьорски талант имаме - да участваш в пиесата „Живот“ и да бъдеш сценарист, продуцент и режисьор сам на себе си е трудно. Особено, когато през цялото време сме на сцената, дори и когато сме сами със себе си – монолозите ни оживяват в съзнанието и „играта“ продължава.
И така, независимо в какъв образ се превъплащаваш: Жулиета мечтаеща за любовта от балкона или Ромео – редящ любовни слова; набедената Дездемона или ревнивия Отело, коварната лейди Макбет или пълководецът Макбет, невинната Офелия или търсещия Хамлет, избирай... Завесата се вдига! Време е за Pecha Kucha Night Sofia!
--- ---
Тази година се навършиха 452 години от рождението и 400 от смъртта на Уилям Шекспир.
Шекспир е най-цитираният писател в англоезичната литература, смятан за "английския национален поет" и наричан още бардът на Ейвън или лебедът на Ейвън.
38 пиеси, 154 сонета и 2 поеми е равносметката от 25-годишното му творчество, а неговите произведения „живеят“ преведени и преоткривани и днес. Пиесите му остават популярни и днес и са непрекъснато изучавани, изпълнявани и преинтерпретирани в различен културен и политически контекст по целия свят.
НАЧАЛОТО
Буквално в превод от японски език означава „свободен разговор”. Форматът на този своеобразен chit chat води началото си от Япония, където за първи път се случва като независимо събитие за млади архитекти и дизайнери, които споделят своите идеи и проекти през месец февруари 2003 година. След това до ден днешен над 750 града от цял свят са домакини на този форум. Pecha Kucha (Печа-куча) е микс от шоу и приятелски разговор, open-mic вечер и happy hour, който благодарение на мащаба си се превърна във форум за дизайн, архитектура и креативност. Запазената му марка е форматът 20х20, което означава, че участниците ще направят своето представяне чрез визуален материал в рамките на 20 слайда, за не повече от 20сек. всеки или в рамките на около 7 минути.
За първи път събитието в България се случва през 2009 г., като негов организатор е Георги Дучев. То набира популярност с изданията си посветени на теми за архитекти и дизайнери, като реализира 9 издания. След близо двегодишна пауза PechaKucha премина в ръцете на нов организатор – Фондация „Арт Проджектс“ в лицето на Катерина Миланова и Мария Панайотова.
ФИЛОСОФИЯТА НА СЪЗДАТЕЛИТЕ
Идеолозите на PechaKucha събират почитатели заради свободното и непринудено споделяне на идеи и мисли, различната емоция, която провокира формата, за да се получи един отворен разговор, в който няма граници и бариери и който събира креативни творчески възгледи.